góry z dzieckiem

Beskidy: Przygoda z dziećmi w Beskidzie Śląskim

Góry z dziećmi

Dzieci tak jak dorośli Beskidomaniacy z zachwytem odkrywają szczyty, polany, panoramy, pola borówkowe, krzaki z malinami, wieże widokowe, wąskie ścieżki, szerokie połoniny, schroniska i bacówki. Wszystko jednak zależy od tego jak je do wyprawy nastawimy i jaką wybierzemy trasę.

Wyjście na ambitny szlak z kilkulatkiem nie będzie dobrym pomysłem. Zniechęci się i dziecko i opiekun. Szybko opadniemy z sił, a maluch nie będzie chciał na szlak wrócić. A przecież góry potrafią być niesamowite na łatwiejszych trasach. A tych jest wiele w polskich Beskidach, także w Beskidzie Śląskim!

Ścieżki edukacyjne, kolejki linowe, czy trasy spacerowe będą idealne na pierwsze górskie wyprawy. Miejsca, w których można rozbudzać miłość dzieciaków do gór. Im szybciej zaczną, tym szybciej pokochają. A im szybciej pokochają, tym więcej górskich szlaków w swoim życiu pokonają.

Czy Beskid Śląski to dobre miejsce na dziecięce wyprawy? Zdecydowanie tak!

Bajkowy Szlak Utopca

Pierwszą propozycją, idealną dla małych turystów, będzie “Bajkowy Szlak Utopca”, który rozpoczyna się w Brennej. Sama nazwa szlaku wskazuje na to, że trasa z pewnością spodoba się dzieciom. Szczególnie tym, które uwielbiają bajki, legendy i wielkie przygody.

To trasa, na której dzieci poznają legendarną postać Utopca – Gazdy Brennicy, który został maskotką gminy Brenna.

Utopce to zielone stwory, które spotkać można w górach, potrafią być złośliwe, mącą w potokach i hulają po beskidzkich szlakach. Gazda Brennicy, jest jednak oswojonym utopcem, który uwielbia dzieci, warto więc wybrać się na wyprawę jego śladami, by dojść do niesamowitego Ogrodu Bajek.

Po drodze będziemy mijać tablicę z wizerunkiem utopca i legendami, które poprowadzą nas do celu i urozmaicą wędrówkę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Brennej Centrum. Będziemy poruszać się szlakiem oznaczonym czerwono-białymi znakami ścieżki edukacyjnej. Szlak prowadzi w kierunku doliny Hołcyny, początkowo wzdłuż drogi, pomiędzy zabudowaniami Brennej.

Chata Grabowa
Facebook / Chata Grabowa

Mijamy kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, przekraczamy most na rzece Brennicy, za którym zobaczymy zabytek architektury drewnianej – „Chatę Kowoliczka”, a dalej przystań kajakową. Jeśli chcemy skrócić przejście przez miasto, to tutaj można podjechać samochodem i zaparkować. Za składnicą drewna rozpoczynamy krótkie, ale strome podejście na Grabową.

Podejście umilają pięknie prezentujące się tutaj, tworzące aleje buki, świerki i jodły. Trasa doprowadzi nas do Schroniska Chata Grabowa, gdzie można spokojnie odpocząć i posilić się po wędrówce. Czeka tam też na dzieci nagroda — Ogród Bajek, w którym zobaczą postacie z baśni i legend z regionu Beskidu Śląskiego. To też świetne miejsce na zorganizowanie pikniku.

Kolejną nagrodą będą zaś zapierające dech w piersiach widoki. Z okolic schroniska zobaczyć można między innymi Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m) i Czantorię (995 m n.p.m).

Będąc na Chacie Grabowej warto wybrać zielony szlak pieszy prowadzący na Stary Groń (792 m n.p.m.).

To także atrakcyjne miejsce. Na szczycie zbudowano wieżę widokową, z której oglądać można jeszcze piękniejsze widoki.

Uwaga, cała trasa z Brennej, przez Chatę Grabową i Stary Groń, do Brennej z powrotem, liczy sobie około 14 km. Jej przejście powinno zająć około 5 godzin.

Dlatego warto rozważyć możliwość podjechania samochodem aż pod samą Chatę Grabową – droga jest dobrze utwardzona i nie wymaga żadnego terenowego samochodu.

Pętla Cieńkowska

Pętla Cieńkowska to trasa idealna dla małych dzieci, nawet tych, które potrzebują jeszcze wózka. Trasa jest krótka, ale widokowa. Nie brakuje też na niej ciekawych atrakcji i punktów gastronomicznych. Dodatkowo można skorzystać z wjazdu i zjazdu kolejką!

Wycieczkę rozpoczynamy w Wiśle Malinka, na parkingu przy Stacji Narciarskiej Cieńków. Wyruszamy zdobywać Cieńków Niżny (720 m n.p.m.).

Cieńków z dzieckiem
Cieńków

Wytrwali piechurzy (nawet Ci z wózkami) mogą wybrać trasę pieszą. Z parkingu ruszamy na wschód, ścieżką rowerową wzdłuż potoku Malinka. Po około 500 m (gdy dotrzemy do mostku) odbijamy w prawo w asfaltową drogę (ul. Cieńkowska), po kolejnych 200, dalej trzymamy się prawej strony i wchodzimy w ulicę Kędzorowską, by po następnych 200 m wrócić na Cieńkowską (na rozdrożu tym razem idziemy w lewo).

Ta droga doprowadzi nas już do żółtego szlaku pieszego. Tam odbijamy na prawo, by dojść do stacji górnej wyciągu. W okolicach znajduje się Restauracja Ranczo Cieńków i Karczma Jedlowo. Jeśli nie mamy ochoty na wędrówkę asfaltową drogą, to na ten punkt można wyjechać także kolejką krzesełkową, a górna stacja kolejki to miejsce, z którego rozpościerają się pierwsze piękne widoki.

Przy Restauracji Ranczo Cieńków dzieci mogą poszaleć na placu zabaw. By jednak pokazać im więcej gór i rozpalić miłość do pieszych wędrówek, warto wybrać się na krótki spacer żółtym szlakiem w kierunku Skoczni Narciarskiej.

Mamy do niej niecałe 1,5 km, a trasa prowadzi lekko w dół. Tuż za stacją górną kolejki mijamy szczyt Cieńkowa Niżnego i aż do skoczni podążamy szeroką, wygodną ścieżką prowadzącą grzbietem Cieńkowa, częściowo przez polany, a częściowo przez las. Trasa ta, to ścieżka edukacyjno-dydaktyczna, znajdziemy na niej kilka miejsc do odpoczynku.

Cieńków Skocznia
Skocznia im. Adama Małysza

Po dojściu do Skoczni można zobaczyć Wieżę Startową z kawiarenką i punktem widokowym. Rozciąga się stąd piękny widok na rozbieg skoczni. Na dół możemy wrócić ścieżką wzdłuż skoczni lub koleją linową. By wrócić na parking pod stacją narciarską, spod skoczni odbijamy w prawo, w ścieżkę rowerową prowadzącą wzdłuż Malinówki. Po około 1 km będziemy na miejscu.

Wielka Czantoria

Choć “wielka” może brzmieć poważnie, to Wielka Czantoria 995 m n.p.m) może być szczytem łatwym do zdobycia, a dającym dużo satysfakcji. Szlak pieszy jest trudny, więc by dostać się na szczyt… warto wybrać kolej liniową!

To pierwsza atrakcja, która z pewnością spodoba się małym zdobywcą. Stacja Górna Kolei Linowej znajduje się na pięknej polanie Stokłosica, z niej na szczyt mamy już tylko 1,2 km, a trasa zajmie nam około 30 minut.

czantoria
Facebook / Czantoria Kolej Linowa

Wielka Czantoria to szczyt graniczny, przebiega przez niego granica Polski i Republiki Czech. Granicę tę można tu przekroczyć, by wejść na znajdującą się po stronie czeskiej wieżę widokową. Warto wspiąć się na tę mającą prawie 30 m konstrukcję, by podziwiać naprawdę piękne widoki na stronę polską i czeską.

Przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry!

Jeśli mało nam gór to warto wybrać się z dziećmi na krótki i łatwy spacer szlakiem granicznym. Mamy tutaj dwie opcje. Pierwszą jest niebieski szlak w stronę Chaty na Czantorii i przejście przez Rezerwat Czantoria w stronę Poniwiec (z Czantorii do Poniwiec mamy 5 km, drogą asfaltową dojdziemy do parkingu pod wyciągiem). Druga propozycja to wędrówka na Małą Czantorię. W jedną stronę mamy do pokonania 3 km.

Jeśli zdecydujemy się na pozostanie przy Górnej stacji kolei linowej to… dzieci też nie będą się nudzić. Można znaleźć tam wiele atrakcji.

Po pierwsze, dostępne są tam punkty gastronomiczne — można zjeść obiad lub wypić kawę i ochłodzić się lodami. Dzieciom jednak najbardziej spodoba się  z pewnością tor saneczkowy! To aż 710 metrów szaleństwa na specjalnych wózkach przypominających sanki. Trasa prowadzi wijącą się przez polanę stalową rynną. Jazda, choć szybka, jest w pełni bezpieczna, sanki wyposażone są w hamulce, a nad całością czuwa obsługa.

Czantoria
Facebook / Czantoria Kolej Linowa

Dzieci poniżej 8 lat zjeżdżają obowiązkowo z opiekunem. Warto pamiętać, że tor czynny jest tylko w okresie letnim. Po szalonej zabawie odpocząć można na największej w Polsce górskiej plaży, gdzie przygotowane są darmowe leżaki. Można tu skorzystać z kąpieli słonecznej i zorganizować piknik z widokiem na Beskidy!

Kolejną atrakcją dla najmłodszych (i nie tylko) jest Sokolarnia “Anatum”. To miejsce, gdzie zobaczyć można wielkie i drapieżne ptaki. Prócz sokołów prezentują się tu pięknej jastrzębie, sowy, orły i myszołowy.

Sokolarnie można zwiedzać, można przyjść tu na specjalny wykład lub pokaz. Największą atrakcją będzie zaś zdjęcie z ptakiem na rękawicy! Sokolarnia to nie tylko atrakcja turystyczna. Warto wiedzieć, że to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które zajmuje się rehabilitacją oraz układaniem ptaków drapieżnych.

Podsumowanie

Wybierając odpowiedni szlak, przeznaczony dla dzieci, z atrakcjami i udogodnieniami, jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom ciekawą wycieczkę, która rozbudzi w nich miłość do turystyki, górskiej i nie tylko. Pokażemy im świat zgoła inny od tego który oglądają za szklanym ekranem i zmotywujemy do zdrowego ruchu!

Beskidy

Beskidy

Komentarze (2)

Polecamy chate grabowa przy okazji maja smaczne jagodzianki

Na Czantorii jest fajna plaża z leżaczkami można dobrze zjeść i napić się zimnego piwko

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.