Wschód Słońca w Beskidzie Śląskim

Wschód Słońca w Beskidzie Śląskim

Beskidy Okiem Fotografa to cotygodniowe podsumowanie weekendu w Beskidach przez fotografa przyrody i krajobrazu.

Z publikacji dowiedzie się jakie były warunki do wykonania fotografii, gdzie były wykonywane zdjęcia, za pomocą jakiego sprzętu oraz czy zdjęcia w ogóle się udały.

Pierwsze Doświadczenie z Dronem

Każdy wyjazd fotografa przyrody i krajobrazu to prawdziwa przygoda. Mimo dostępnych coraz to bardziej dokładniejszych prognoz pogody, przyroda lubi nas zaskakiwać.

Czasami zaskakuje nas pięknym wschodem słońca z pięknymi delikatnymi radiacyjnymi mgłami, czasami chłodnym porankiem z pełnym zamgleniem horyzontu, a czasami poprostu szarą, brzydką pogodą bez żadnego światła do fotografii.

W tym tygodniu postanowiliśmy wykonać zdjęcia z drona. Jest to zupełnie nowy sprzęt fotograficzny w naszych rękach. Nigdy przedtem nie mieliśmy okazji latać Dronem, a tym bardziej wykonywać nim profesjonalnych zdjęć (nie licząc szybkiego kursu na zdobycie licencji).

Naszym Dronem jest Autel Evo II wersja PRO z bardzo jasnym obiektywem f/2.8 oraz oraz dużą jak na drony 1 calową matrycą o rozdzielczość 20 MP. Maksymalny czas lotu naszego Drona na 1 baterii sięga ponad 35 minut.

Ustroń Poranek w Parku Uzdrowisk

Na zdjęcia wybraliśmy Park Uzdrowisk w Ustroniu. Można tam spokojnie znaleść miejsce parkingowe, a przy tak dużym Dronie, wygodny dostęp do lokalizacji jest bardzo przydatny.

Dzień rozpoczęliśmy od pobudki o 3:00 rano. Dojazd do Ustronia w naszym przypadku to ok. 45 minut. W wyznaczonej lokalizacji byliśmy ok. 4:30 rano.

Do wschodu słońca pozostało 1.5 godziny. Za 30 minut zaczyna się niebieska godzina więc już warto o tym czasie być przygotowanym na ciekawe warunki atmosferyczne do wykonania zdjęć.

Pierwotny planem było wykonać parę ujęć budynków uzdrowisk w Ustroniu na tle porannego wschodu słońca. Niestety warunki pogodowe na to nie pozwoliły, ale o tym trochę później.

Ustroń Dron

Dron Beskid Śląski

Start naszego drona został przygotowany bardzo starannie, zgodnie z całą procedurą jakiej nauczyliśmy się podczas zdobywania licencji.

Pierwszy lot rozpoczęliśmy już o godzinie 5:15, czyli jakąś 1h przed wschodem słońca. Drona wzbiliśmy na maksymalną dozwoloną w przepisach wysokość 120m.

Zza gór było widać niebiesko-fioletowy kolor nieba. Był to znak, że słońce już zaczyna swój poranny spektakl, ale my czekaliśmy na najlepszy moment.

W międzyczasie Dronem pokręciliśmy się trochę po okolicy. Czas lotu na jednej baterii to ok. 35 minut. Czyli całkiem sporo.

Widok Ustronia z “góry” jest nam dość dobrze znany. W końcu można go swobodnie bez żadnych ograniczeń czasowych oglądać np. z Wielkiej Czantorii.

Jednak “podróżowanie” Dronem daje zupełnie inna perspektywę. Można dowolnie ustawić gimbal kamery od 0 stopni aż po 90 stopni. Dzięki temu naszym oczom ukazał się Ustroń jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

5 minut przed końcem baterii postanowiliśmy wylądować i włożyć nową baterię tak, żeby mieć całe 35 minut wschodu słońca do naszej dyspozycji.

Już podczas obniżania lotu naszym oczom zaczął się ukazywać piękny kolor nieba w złoto-niebiesko-fioletowo-czerwonej barwie. Wiedzieliśmy, że wschód słońca będzie spektakularny.

Wschód Słońca w Beskidach

Szybka wymiana baterii i Dron znalazł się z powrotem nad Beskidzkim niebem. Słońce już było nad pierwszymi górami, zrobiło się naprawdę pięknie. Niestety trwało to zaledwie kilka minut i słońce schowało się za chmurami.

Udało się wykonać dwie dobre fotografie. Dron był ustawiony w profilu automatycznym. Sam dobrał przysłonę, czas naświetlania oraz ISO.

Nie tracąc czasu postanowiliśmy zmienić lokalizację. Szybko padł pomysł na Wisłę Malinke oraz Skocznię im. Adama Małysza.

Niestety przez niekończący się remont drogi w Wiśle, który już trwa kilka dobrych lat, straciliśmy ponad 30 minut czasu. Między Ustroniem, a Wisła jest ok. 3 km drogi.

Na szczęście warunki do zdjęć były marne więc nie było nam szkoda tego czasu.

Wschód Słońca Ustroń

Wisła Malinka

Trochę nam zajęło czasu, żeby znaleść odpowiednie miejsce blisko skoczni. Zależało nam na tym, żeby było widać naszego Drona, który będzie fotografował skocznię.

Warunki pogodowe znów się zmieniły na naszą korzyść. Akurat na złotą godzinę słońce znów wyszło zza chmur i przywitało nas ciepłym, miękkim światłem.

Po raz kolejny Dron został ustawiony do fotografii w trybie automatycznym. Udało się wykonać dwa dobre zdjęcia. W tym jedno zdjęcie Wisły Głębce z wysokości 120 m.

Niestety nie założyliśmy żadnego filtra ND dlatego, niektóre ze zdjęć zostały delikatnie prześwietlone.

Wschód Słońca Wisła Głębce

Podsumowanie

Podsumowując naszą pierwszą przygodę z fotografią z udziałem Drona jesteśmy bardzo zadowoleni mimo przeciętnych warunków pogodowych podczas samego wschodu słońca.

Udało nam się zrobić 4 dobre zdjęcia w tym 2 bardzo dobre.

Niestety z powodu zbyt małego doświadczenia z takim rodzajem fotografii, w postprodukcji musieliśmy użyć dosyć dużego cropa, żeby uzyskać odpowiedni kadr.

Dodatkowo zabrakło filtrów ND podczas złotej godziny.

Wszystkie zdjęcia były wykonywane w trybie automatyczny w zapisie RAW. Następnym razem spróbujemy sił z ustawieniami manualnymi.

Nie napotkaliśmy żadnych problemów podczas lotu Dronem.

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.