Brenna, Hołcyna, Hala Jaworowa oraz Kotarz

Brenna: Hołcyna, Hala Jaworowa oraz Kotarz

Beskidy na weekend to cotygodniowy pomysł na najbliższy weekend do spędzenia na jednym z beskidzkich szlaków.

Dowiedziecie się tutaj, gdzie warto wyjechać z rodziną lub na rower lub na samotną wędrówkę. Opiszemy jak wygląda szlak oraz dokąd prowadzi.

Również znajdziecie tutaj ciekawe fotografie, którymi będziecie się mogli inspirować podczas robienia Waszych zdjęć.

Brenna

Miejscowość Brenna stanowi punkt wyjścia dla większości szlaków górskich w rejonie Beskidu Śląskiego. Jej nazwa wywodzi się od starosłowiańskiego przymiotnika ”brьnьnъ”, czyli „błotnisty, gliniasty”.

Początki historii miasteczka sięgają przełomu XV i XVI wieku – w 1490 roku zanotowano pierwszą wzmiankę o wsi Brenna, którą szlachcic Wawrzyniec z Pogórza zapisał w połowie swojej małżonce, Salomenie z Vrchlabi. 

Od tamtej pory Brenna brała udział w licznych przemianach administracyjnych tamtych rejonów, w pewnym okresie wchodziła również w skład Księstwa Cieszyńskiego.

W czasach II wojny światowej jej mieszkańcy dzielnie stawiali czoło okupantowi, w czym sprzyjało wyżynne ukształtowanie terenu. Z kolei po wyzwoleniu nastąpił błyskawiczny rozwój miejscowości, dzięki czemu stała się ona prędko rozwijającym się górskim ośrodkiem turystycznym.

Brenna leży nad Brennicą, czyli pierwszym większym, prawobrzeżnym dopływem Wisły i jedną z głównych rzek Beskidu Śląskiego.

Brennica w przeszłości często wylewała, pozostawiając po sobie moczary, od czego prawdopodobnie pochodzi nazewnictwo zarówno potoku, jak i miejscowości w jego pobliżu.

Okoliczna ludność ostatecznie jednak zadbała o to, by uregulować zmienny wodostan, przez co wylewy rzeki od dawna nie nękają już okolicy, a rzeka wraz z jej dopływami stała się niejako symbolem miasteczka.

Brenna

Brenna Noclegi

Dziś, Brenna na obecną chwilę zamieszkuje ją ponad 11 tysięcy mieszkańców, choć w trakcie wakacji i ferii zimowych tętni ona życiem w sposób szczególny.

Liczni turyści odnajdują tutaj wspaniałą bazę wypadową do górskich wędrówek. Jeśli chodzi o turystykę i zakwaterowanie, Brenna może się pochwalić imponującym zapleczem:

  • bazą noclegową liczącą około 3000 łóżek w kwaterach prywatnych i pensjonatach;
  • dogodnymi, dużymi parkingami i szeroko dostępnymi punktami gastronomicznymi z regionalnymi potrawami;
  • atrakcjami turystycznymi, np. stadniną koni, wyciągami narciarskimi, przystanią kajakową, halą sportową, amfiteatrem i okresowym wesołym miasteczkiem;
  • dostępem do zróżnicowanych szlaków turystycznych, m.in. zielonego szlaku do Schroniska PTTK na Błatnej, niebieskiego szlaku na Hołcynę i Kotarz czy zielonego szlaku w stronę Starego Gronia.

Brenna Hala Jaworowa

Hołcyna

Hołcyna to wydzielona część miejscowości Brenna, słynąca ze swoich ośrodków wypoczynkowych, przystani z rowerami wodnymi oraz przykładów dawnego budownictwa ludowego tych ziem.

Z tego powodu, ma więc znaczenie turystyczne i historyczne, a szlak do niej biegnący stanowi jedną z najbardziej znaczących i popularnych tras widokowych w Beskidzie Śląskim.

Przez Dolinę Hołcyny przebiega niebieski szlak w stronę Hali Jaworowej oraz Kotarza.

Brenna Hala Jaworowa

Hala Jaworowa

Hala Jaworowa, inaczej zwana Polaną Kotarską, jest zazwyczaj pierwszym ważniejszym punktem w okolicy, które mają okazję odwiedzić turyści wraz z rodzinami ze względu na bezproblemowe przejście. 

Hala znajduje się od 820 do 920 m n.p.m., a prowadzi do niej niebieski szlak wprost z centrum Brennej, zajmujący około 2 godzin drogi pieszo, choć można ją pokonać również rowerami. Niestety, nie ma tutaj schroniska ani innych miejsc z gastronomią.

Widok z Hali Jaworowej zapiera dech w piersiach. Z polany bowiem można obejrzeć okoliczne szczyty, np. Kotarz czy być świadkiem wypasów owiec przez nielicznych, lokalnych górali. Entuzjaści flory i fauny górskiej z pewnością będą również zadowoleni.

Brenna Hala Jaworowa

Kotarz

Idąc tym samym, niebieskim szlakiem z centrum Brennej, po dwóch godzinach drogi pieszej dochodzi się do Kotarza.

Warto wspomnieć, że mianem tym określa się zarówno najwyższy szczyt pasma górskiego z głównego wzniesienia Baraniej Góry wznoszący się niedaleko Szczyrku i sięgający 974 m n.p.m, ale również cały boczny grzbiet, który obniża się w kierunku północno-zachodnim, wpadając  pomiędzy dwie powiązane rzeki, Brennicę i Hołcynę.

Kotarz, a dokładniej jego hala (Hala Jaworowa) przed laty był miejscem wypasów owiec i największym ośrodkiem szałaśniczym na terenie Brennej – pierwsze wzmianki o hodowli na tych terenach pochodzą z 1689 roku. Sama nazwa „kotarz” wywodzi się z pasterstwa i oznacza miejsce, gdzie owce „kociły się”, czyli gdzie wiosną wydawały na świat potomstwo. 

Tradycje związane z wypasem dalej są kontynuowane, jednak już nie na taką skalę, co kiedyś. Obecnie wzgórza porastają w większości lasy bukowo-świerkowe, zachowały się jedynie dwie większe polany.

Na obszarze Kotarza nie znajduje się żadne schronisko, ale istnieje punkt gastronomiczny pozwalający uzupełnić zapasy jedzenia i wody. Tam można chwilę odpocząć, by udać się z powrotem w stronę Hali Jaworowej w drogę powrotną.

Długa wędrówka opłaca się, ponieważ ze szczytu Kotarza można zobaczyć miasto Szczyrk oraz doskonały widok na masyw Skrzyczne, najwyższy szczyt w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce.

Jako ciekawostka: Kotarz posiada ogromne walory krajobrazowe i przyrodnicze, a także stanowi jedyny korytarz ekologiczny pomiędzy obszarami Beskidu Śląskiego związanego z projektem Natura 2000.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.