Beskidy: Jak zacząć przygodę z Beskidami?
Dla obecnych Beskidomaniaków górskie wędrówki nie stanowią większego problemu, ale w naszym gronie znajdują się również początkujący, którzy szukają informacji na temat tego jak bezpiecznie wędrować po polskich Beskidach.
Dlatego postanowiliśmy stworzyć miniporadnik, w którym znajdą się podstawowe informacji na temat tego co należy zawsze zabrać ze sobą w góry nie tracąc na zakup podstawowego ekwipunku worka pieniędzy.
Bierzemy pod uwagę sytuację, w której początkujący Beskidomaniak dokładnie sprawdza prognozę pogody, unikając deszczu i niskiej temperatury, a na szlaku jaki wybrał znajduje się schronisko turystyczne.
W innym przypadku podstawowy ekwipunek ulegnie zmianie, a tym samym zmieni się jego koszt. Dlatego sprawdzajmy pogodę przed wyjście na szlak.
Plecak
Idąc w góry zawsze należy mieć ze sobą podstawowy ekwipunek, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Na szlaku nie znajdziemy “po drodze” supermarketu, w którym będziemy mogli kupić to czego właśnie potrzebujemy.
Dlatego naszym podstawowym ekwipunkiem jest plecak. Niestety w żaden sposób nie da go się zastąpić niczym innym, musimy go porostu mieć!
Na początek wystarczy mały plecak ok. 25l. Nie musi być nieprzemakalny, nie musi posiadać żadnego systemu nośnego, wystarczy, że będzie spełniać podstawową rolę jaką jest miejsce do schowania ekwipunku.
Podstawowy Ekwipunek
Podstawowy ekwipunek jaki znajdzie się w naszym plecaku to nasze bezpieczeństwo. Tylko nierozsądni i niedoświadczeni Beskidomaniacy nie zwracają na to uwagi.
Beskidomaniak, który już ma za sobą wychodzone kilkaset kilometrów po górskich szlakach doskonale sobie zdaje z tego sprawę, że mała kontuzja może się przydarzyć każdemu, a załamanie pogody może nastąpić nawet w najbardziej słoneczny dzień lata.
Dlatego w naszym plecaku powinno się znaleść:
- Źródło światła: mała latarka lub czołówka. Koszt to kilkanaście złotych.
- Podstawowa apteczka: plaster, bandaż, gaza, tabletka od bólu. Warto również zabrać ze sobą koc NRC.
- Prowiant: kanapka, batoniki, żel energetyczny.
- Woda lub inny napój, który pomoże nam nawodnić nasz organizm.
- Ciepła bluza lub polar.
- Kurtka przeciwdeszczowa.
Tak naprawdę to wszystko co powinniśmy mieć w podstawowym ekwipunku pod warunkiem, że dobrze sprawdziliśmy prognozę pogody i wybraliśmy szlak, na którym znajduje się schronisko turystyczne.
W schronisku będziemy mogli uzupełnić nasz prowiant oraz wodę, a w przypadku załamania pogody znaleść tam schronienie i osuszyć ubrania.
Obuwie
Jest to kolejna podstawowa rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Buty w Beskidy powinny być wygodne i sportowe. Nie wychodzimy na szlak w sandałach, szpilkach czy klapkach. Nawet jeżeli do pokonania mamy 500 metrów.
Musimy chronić nasze kostki i palce przed ostrymi kamieniami, których jest na prawdę dużo na Beskidzkim szlaku.
Staramy się wybrać tak obuwie, żeby podeszwa miała jak najlepszą przyczepność na mokrych kamieniach. Dlatego powinniśmy unikać “sportowych trampek”, które kompletnie się nie trzymają nawierzchni podczas deszczu.
Podsumowanie
Na pewno codzienna, miejska odzież będzie nam sprawiała dużo kłopotu. Komfort wędrowania będzie nieporównywalnie mniejszy od komfortu z profesjonalnym outdoorowym ubraniem, które jest lżejsze, wygodniejsze, idealnie dopasowane do górskich wędrówek.
Jeżeli jednak dopiero zaczynamy przygodę z Beskidami to nie warto na start wydawać kilku tysięcy złotych na profesjonalny sprzęt.
Po pierwsze nie wiemy jeszcze czego dokładnie potrzebujemy, a po drugie nie wiemy czy chodzenia po beskidzkich szlakach w ogóle nam się spodoba.
Do zobaczenia na szlaku!
p.s.
Śmieci wracają razem z nami!
Beskidy
Brenna to mała, urokliwa miejscowość Beskidu Śląskiego. Turyści znajdują tutaj ciszę i spokój oraz piękne widoki rozpościerające się z Hali Jaworowej.
Szlaki dla Beskidomaniaków z dziećmi. Tym razem postanowiliśmy znaleść 3 najlepsze miejsca w Beskidzie Śląskim. Sprawdźcie koniecznie!
Studio Filmów Rysunkowych to fantastyczna podróż do czasów naszego dzieciństwa. Warto się tutaj wybrać z cała rodziną oraz ze znajomymi.
Co warto zobaczyć w Cieszynie? Atrakcje dla dorosłych i dzieci.
Beskidy
Brenna to mała, urokliwa miejscowość Beskidu Śląskiego. Turyści znajdują tutaj ciszę i spokój oraz piękne widoki rozpościerające się z Hali Jaworowej.
Szlaki dla Beskidomaniaków z dziećmi. Tym razem postanowiliśmy znaleść 3 najlepsze miejsca w Beskidzie Śląskim. Sprawdźcie koniecznie!
W pierwszej części artykułu na temat schronisk PTTK w Beskidzie Śląskim przedstawimy: PTTK Błatnia, PTTK Stożek i PTTK Soszów.
Studio Filmów Rysunkowych to fantastyczna podróż do czasów naszego dzieciństwa. Warto się tutaj wybrać z cała rodziną oraz ze znajomymi.