Bieszczady

Główny Szlak Beskidzki

Barania Góra

Główny Szlak Beskidzki zwany potocznie GSB to najdłuższy szlak w Polsce. Zaczyna się w Beskidzie Śląski w Ustroniu, a kończy w Bieszczadach w miejscowości Wołosate.

Jego długość to prawie 500 km. Każdego roku, każdego miesiąca, każdego dnia tygodnia na szlaku można spotkać turystów z całej Polski. Jednak nie każdy pokonuje całą trasę GSB.

Należy tutaj dodać, że Główny Szlak Beskidzkie to szlak koloru czerwonego. Pewnie, każdy kto odwiedził Beskidy był na tym szlaku. Jest to najbardziej widokowy szlak, który jest połączony z większą ilością Schronisk PTTK.

Tylko najwytrwalsi pokonują całą trasę szlaku za jednym podejściem. Obecny rekord przejścia szlaku to 107 godzin i 25 min, należy on Romana Ficka – ultramaratończyka ze Skawicy.

Przeciętny czas przejścia GSB to około 14 dni.

Beskid Śląski

Jak już wspominaliśmy wcześniej, szlak swój początek ma w mieście Ustroń w Beskidzie Śląskim. Jest to jedno z najbardziej znanych miast w okolicy. Można tutaj spotkać turystów z całej Polski, którzy oprócz poszukiwania pięknych widoków górskich również uczestniczą w turnusach rehabilitacyjnych dostępnych w licznych uzdrowiskach. 

Szlak czerwony w Beskidzie Śląskim ma łączna długość 58 km. Można go przejść w jeden dzień. Jednym z głównych punktu szlaku jest Barania Góra, z której to wypływa najdłuższa rzeka w Polsce, Wisła.

Poza tym będziemy mieli okazję zobaczyć Czantorię, Soszów Wielki, Stożek Wielki oraz pozostałe mniej znane szczyty.

Beskid Żywiecki oraz Beskid Makowiecki

Babia Góra

Po Beskidzie Śląskim GSB prowadzi nas w region Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Makowskiego. Głównym punktem szlaku jest tutaj Babia Góra, która jest najwyższym szczytem w polskich Beskidach. 

Pozostałymi godnymi uwagi miejscami jest Hala na Rysiance oraz Hala Miziowa pod Pilskiem. O wschodzie słońca widoki są tam bajeczne, zapierające dech w piersiach nawet największemu marudzie w Beskidach.

Łączna długość szlaku w Beskidzie Żywieckim oraz Makowieckim to 100 km. Trasa powinna nam zająć około 3 dni marszu.

Gorce

Gorce

Po Beskidzie Żywiecki i Makowiecki mamy Gorce, a jak Gorce to i Turbacz. To właśnie ta góra jest główną atrakcją Głównego Szlaku Beskidzkiego w Gorcach. Od Gorców już zaczyna się piękny widok na Tatry. Niektórzy uważają, że to właśnie Turbacz jest idealnym miejscem na podziwianie wschodu słońca nad Tatrami.

Gorce tak jak Beskid Śląski są szybkim i krótkim odcinkiem GSB. Czerwony szlak ma tutaj długość około 52 km. Przejście tego odcinka powinno zająć około 2 dni marszu.

Beskid Sądecki

Czerwony szlak z Gorców przechodzi do Beskidu Sądeckiego. Zaczyna się w pięknie położonej miejscowości Krościenko Nad Dunajcem. Jest to jedno z piękniejszych miejsc Beskidu Sądeckiego. Kolejnymi takimi miejscami są Rytro oraz Sucha Struga.

Najwyższym punktem Beskidu Sądeckiego jest szczyt Radziejowa, który zalicza się do Korony Gór Polskich. Ma on wysokość 1266.5 m n.p.m. 

Warto również zwrócić uwagę na Jaworzynę Krynicką oraz Krynicę Zdrój, które są głównym punktem wycieczek wielu beskidzkich turystów.

Długość czerwonego szlaku w Beskidzie Sądeckim to kolejne 62 km. Jego przejście powinno nam zająć około 2 dni marszu.

Beskid Niski

Beskid Sądecki

Tuż przed samymi Bieszczadami przywita nas Beskid Niski. Jest to już zapowiedź tego co będzie w ostatnim etapie GSB. Dzika przyroda, opuszczone wsie, cisza i spokój. Na szlakach bardzo mała ilość turystów. 

Należy dokładnie sprawdzać oznaczenia szlaku bo o pomyłkę naprawdę łatwo w tym regionie Beskidów. Dodatkowo trzeba pamiętać o dzikich zwierzętach zamieszkujących tą część Beskidów. 

Podczas rozbijania biwaku warto jedzenie dobrze zabezpieczyć przed zwierzętami oraz nie przechowywać go w miejscu, w którym śpimy. Lepiej, żeby zapach jedzenia zaprowadził nieproszonego gościa w inne miejsce niż do naszego śpiwora.

Beskid Niski to ziemie Łemkowskie. Są to piękne małe wsie z pięknymi widokami, cerkwiami oraz kapliczkami. Część Łemkowszczyzny została opuszczona i wysiedlona podczas II Wojny Światowej. 

Ta część Beskidów jest najrzadziej odwiedzana i najmniej znana turystom. Łączna długość czerwonego szlaku w Beskidzie Niskim to 146 km. Jest to najdłuższy odcinek GSB i to tutaj spędzimy najdłuższą część naszej wędrówki.

Przejście tej części szlaku powinno nam zając około 5 dni marszu.

Bieszczady

Bieszczady

Kto nie słyszał powiedzenia “rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. To właśnie Bieszczady są ostatnią częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak prowadzi tutaj z Beskidu Niskiego. Nie wszyscy turyści wiedzą, że Bieszczady to też są Beskidy. Dlatego warto to zapamiętać.

Bieszczady tak jak Beskid Niski to region, w którym widok dzikich zwierząt nie powinien być dla nas większym zaskoczeniem. W ostatnich latach Bieszczady zmieniają się. Rozwija się tutaj infrastruktura turystyczna. Na szlakach można spotkać więcej turystów, dlatego Bieszczady są bardziej bezpieczniejsze do samotnej wędrówki niż Beskid Niski.

Bukowe lasy, piękne połoniny, obcowanie z naturą i przyrodą oraz magiczne widoki powinny podnieść nasze nadszarpnięte morale po długiej wędrówce aż z Beskidu Śląskiego.

Ostatnia część Głównego Szlaku Beskidzkiego ma długość około 97 km. Powinniśmy ją pokonać w około 3 dni.

Podsumowanie

Główny Szlak Beskidzki to prawdziwe wyzwanie dla każdego turysty. Podobno, każdy kto kocha góry to chociaż raz w życiu powinien przemierzyć ten szlak. Niestety taka wyprawa wymaga przygotowania oraz doświadczenia. Nie zawsze będziemy mieli okazję nocować w schronisku oraz nie zawsze będziemy mieli idealną pogodę do wyjścia na szlak.

Dlatego pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego zaleca się tylko doświadczonym turystom. Napewno przysłowiowy niedzielny turysta nie da rady przejść całego GSB lub będzie to dla niego zbyt niebezpieczne wyzwanie.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (3)

Zawsze miałem w planach przejść GSB może uda mi się przejść w sierpniu na 34 urodziny.

na GSB byłam 2 razy, za pierwszym razem ruszałam z Bieszczad a za drugim ze śląska. Polecam zaczynać tą trasę właśnie od strony Bieszczad.

GSB to fajna przygoda, ale bardzo męcząca. Szlak czasami długo idzie lasem bez żadnych widoków. Wtedy jest największy kryzys wędrówki.Za to Po ukończeniu GSB człowiek ma w sobie dużo pozytywnej energii.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.