biwak w lesie

Beskidy: Biwak na dziko w Beskidach? Czy to legalne?

biwak w lesie

W socialmediach coraz częściej można znaleźć zdjęcia z biwaków na dziko w Beskidach. 

Niestety, duża część tych biwaków jest rozbijana nielegalnie i łamie polskie prawo. 

Kary są dosyć wysokie: od 250 zł, a nawet do 1000 zł. Wszystko zależy od tego, jakiego czynu zabronionego dopuściliśmy się podczas biwakowania, a jest ich całkiem sporo – od zbierania patyków i gałęzi na ognisko aż po jego rozpalanie. 

Samo rozbicie biwaku w miejscu niedozwolonym nie podlega żadnej karze, ale jak wspomnieliśmy wcześniej jest nielegalne.

Dlaczego biwakowanie na dziko jest zabronione?

Wszyscy się zastanawiają, dlaczego biwakowanie na dziko jest zabronione. Odpowiedź jest bardzo prosta – przez nas samych.

Część społeczeństwa nie potrafi się zachować. Ludzie pozostawiają po sobie śmieci, hałasują w miejscach, w których żyją dzikie zwierzęta. Można tak wymieniać w nieskończoność. 

Bardzo łatwo można sobie wyobrazić sytuacje, kiedy ktoś rozbija wieloosobowy namiot z grillem, stołem, leżakami na środku górskiego szlaku.

Na szczęście, jest to zabronione przez polskie prawo. Chociaż, niestety, coraz częściej widzi się ludzi, którzy nie zwracają na te zakazy żadnej uwagi.

Program Czas w Las

Od niedawna mamy do dyspozycji program “Czas w Las”, który jest przeznaczony dla osób biwakujących na dziko. 

Program ma na celu edukację ludzi oraz ochronę środowiska.

Przez nadleśnictwa zostały specjalnie przygotowane tereny, gdzie można na dziko rozbić obóz. Zostały również wyznaczone miejsca, gdzie można legalnie rozpalić ogień. Przed rozpaleniem ogniska należy dokładnie sprawdzić regulamin czy powiadomić o tym wcześniej nadleśnictwo.

Dobrą informacją jest również to, że część terenu Beskidu Śląskiego została objęta tym programem.

Wystarczy wejść na stronę www.czaswlas.pl i sprawdzić, gdzie dokładnie można rozbić swój biwak. 

czas w las

Dzięki programowi “Czas w Las” możemy w bezpieczny sposób, z dala od od zabudowań, w beskidzkim lesie poćwiczyć swoje umiejętności surwiwalowe i przeżyć świetną przygodę. Warto się tym zainteresować.

Podsumowanie

Czy biwakowanie na dziko jest czymś złym?

Nie jest, jeżeli robisz to w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem otaczającej cię przyrody.

Czy biwakowanie na dziko jest zabronione?

Tak, jeżeli robisz to w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone.

Czy palenie ogniska w lesie jest zabronione?

Tak, jeżeli robisz to w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Należy również pamiętać, że w miejscu do tego przeznaczonym nie zawsze można rozpalić ogień bez zgody nadleśnictwa. Należy dobrze się zapoznać z zasadami obowiązującymi na danym rejonie biwakowania.

Wszyscy jesteśmy dorośli, a góry widziały nie jedno ognisko i nie jeden pożar, w którym ginęła przyroda i dziko żyjące zwierzęta. 

Szanujmy się nawzajem, przestrzegajmy zasad i reguł, które są wymagane polskim prawem oraz dobrym wychowaniem.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (6)

spoko fajny pomysl pewnie z tego skorzystam

ogniska w Beskidach to prawdziwa zmora. Wszedzie widac miejsca palonego ognia.

góry widziały nie jeden ogień.

Tak na instagramie co drugi robi sobie selfie z ogniskiem w tle. W koncu skonczy sie to pozarem w Beskidach, ktorego skutki beda dlugimi latami widoczne.

jest duzo wyznaczonych miejsc do palenia ognia, warto poszukac i nie rozpalac w nowym jak nie potrafimy po sibie posprzatac

dzis w Miasteczku Slaskim spalilo sie 60h lasow wlasnie przez takie biwaki

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.