Klimczok

Beskid Śląski: Krajobraz Klimczoka

Beskid Śląski należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju. Liczne szlaki turystyczne i rowerowe, trasy narciarskie przyciągają miłośników gór o każdej porze roku. Dobrze rozbudowane zaplecze noclegowe pozwala na znalezienie kwatery, hotelu o pożądanym standardzie i cenie. Duży wybór dotyczy również lokali gastronomicznych, spośród których można odwiedzać te o miejscowej tradycji, podające potrawy regionalne, jak i sieciowe pizzerie lub restauracje kuchni świata. Beskid Śląski oferuje swoim gościom mnóstwo atrakcji oraz niesamowitą gościnność. Największe miejscowości w tym rejonie to Ustroń, Wisła, Brenna i Szczyrk. Jednym zaś z najchętniej odwiedzanych szczytów jest Klimczok.

Klimczok – walory turystyczne

Góra Klimczok wznosi się 1117 m n.p.m. w północno – wschodniej części Pasma Baraniej Góry. Turyści bardzo chętnie wybierają na swoje wędrówki szlaki, które tu prowadzą. Wynika to z faktu, że ich stopień trudności nie jest wysoki, a widoki zarówno na trasie, jak i na szczycie zapierają dech w piersiach. Ze szczytu można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, najwyższy jego szczyt Skrzyczne, Kotlinę Żywiecką, Beskid Żywiecki, Babią Górę, a przy doskonałej widoczności nawet Tatry.

Tutejszy krajobraz bardzo mocno zmienia się wraz z kolejnymi porami roku, lecz za każdym razem prezentuje się niesamowicie. To dlatego wiele osób zagląda tu regularnie. Zimowy pejzaż, który można podziwiać z Klimczoka, jest naprawdę magiczny, latem z kolei dodaje energii, inspiruje, pozwala ładować baterie.

Klimczok

Wycieczka na Klimczok często wybierana jest przez turystów ze Śląska lub Małopolski w ramach jednodniowej weekendowej wycieczki. Chętnie korzystają z niej również rodziny z dziećmi. Na szlakach widać maluchy w nosidłach turystycznych, niemowlęta w chuście oraz 3-latki próbujące własnych sił. Dla tych dzieci, które są w stanie pokonać taką trasę samodzielnie, bardzo ważne jest to, by po drodze była jakaś atrakcja i by widać było efekt ich wysiłku. Dzięki temu, że szlaki na Klimczok są bardzo widokowe, wszyscy turyści niezależnie od wieku mogą liczyć na fantastycznie spędzony czas.

Schronisko na Klimczoku posiada 50 miejsc noclegowych oraz serwuje pyszne domowe dania. Dodatkową atrakcją jest ścianka wspinaczkowa.

Niebieski szlak ze Szczyrku Centrum na Klimczok

Szacowany czas podejścia to 2h 15 min. Zmotoryzowani mogą zacząć wyżej spod Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce, gdzie znajduje się parking samochodowy. Już tutaj warto się rozejrzeć i poświęcić chwilę rozpościerającym się widokom. Spod Sanktuarium według oznaczeń trasa na szczyt powinna zająć 1h 25 min. Droga zaczyna się od asfaltu, z czasem przechodzi w leśną ścieżkę i ponownie w asfalt. Na trasie pojawiają się także betonowe płyty oraz zabudowa jednorodzinna, gdzie możliwe jest znalezienie zakwaterowania.

Klimczok

Potem nawierzchnia zmienia się w kamienistą i pojawia się jeden z punktów widokowych, odsłaniający Wielką Czantorię. Dalej trzeba się liczyć z bardzo stromym podejściem do Siodła, lecz czekające po drodze widoki wynagradzają cały trud. W Siodle znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Na szczyt Góry Klimczok pozostało 10 minut trudnego podejścia.

Zielony szlak ze Szczyrku Biła

Zielony szlak jest znacznie łagodniejszy, doskonały dla dzieci, chętnie wybierają go również rowerzyści. Auto można zaparkować przy ul. Jagodowej w okolicy sklepu. Początkowo droga wyłożona jest asfaltem lub betonowymi płytami. Dalej trasa jest kamienista, lecz niezbyt stroma. Zbaczając nieco z zielonego szlaku, można dojść do szczytu Magury 1109 m n.p.m. Tylko ostatnie podejście z Siodła na Klimczok należy do stromych, lecz jego szacowany czas to 10 min. Po drodze można zrobić sobie przerwę w Chatce na Klimczoku, obejrzeć zgromadzoną tam kolekcję kamieni, wizytówek, biletów, pocztówek i zdobyć pieczątkę.

Szlaki z Szyndzielni na Klimczok

Spacer z Szyndzielni na Klimczok i z powrotem należy do krótkich oraz niezbyt wymagających. Na Szyndzielnię prowadzi kolej linowa z Bielska Białej, która jest dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych. Ze stacji w niecałe 30 min. zielonym szlakiem można dotrzeć do schroniska PTTK. Z Szyndzielni prowadzi szlak czerwony i żółty, które przez pewien czas idą wspólnie. Oba należą do łagodnych.

Klimczok

Góra Klimczok to miejsce, które każdemu ma coś do zaoferowania. Należy do godnych uwagi zarówno dla osób początkujących, o słabszej kondycji, dzieci i seniorów, jak i dla zaprawionych wędrowców, którzy cenią sobie fantastyczne widoki.

Beskidy

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.