Beskid Śląski - Błatnia

Brenna: Błatnia

Kolejnym ciekawym miejscem w Beskidzie Śląskim jest Błatnia, inaczej Góra Błotna wznosząca się na wysokość 917 m n.p.m. To popularny punkt widokowy dla turystów oraz rodzin z dziećmi, dlatego można do niej dotrzeć różnymi ścieżkami: jedne są krótsze i mniej wymagające, inne dłuższe i trudniejsze. Wykaz dróg do Błatni wygląda następująco:

  • turyści odwiedzający wcześniej Kotarz mogą wybrać trasę przez Przełęcz Karkoszczonkę kierując się najpierw znakami żółtymi, potem czerwonymi przez nieco ponad 2 godziny marszu;
  • do Błatni można iść krócej, bo około 1,5 godziny, również prosto z centrum Brennej bądź spod Ośrodka Zdrowia, podążając zielonym szlakiem ciągnącym się od Schroniska PTTK na Równicy lub krótszym czarnym szlakiem łącznikowym;
  • można tam dojść też z Górek Wielkich szlakiem zielonym i czerwonym przez Zebrzydkę i Czuplę, co potrwa mniej więcej 3 godziny;
  • istnieją także drogi z innych, bardziej oddalonych miejscowości, np. z Jaworza szlakiem żółtym;

Jak widać, Błatnia jest często odwiedzanym miejscem w Beskidzie Śląskim, ponieważ znajduje się na szlaku wiodącym dalej w kierunku Klimczoka i Szyndzielni, przez co w okolicznym schronisku turyści odpoczywają przed kolejnym etapem drogi.

Schronisko PTTK Błatnia

Schronisko PTTK na Błatnej powstało w latach 1925-1926 na wysokości 891 m n.p.m. Po licznych przebudowach, naprawie po zdewastowaniu placówki przez wojska niemieckie oraz rozbudowie z lat 60. XX wieku, stało się atrakcyjnym centrum wypoczynkowym w okolicy Brennej.

W schronisku znajdziemy 50 miejsc noclegowych w pokojach dwu i wieloosobowych, przestronną jadalnię z bufetem, dostępną energię elektryczną z centralnym ogrzewaniem, a w sezonie letnim czynny ogródek dla odwiedzających. Wyremontowany, piękny pensjonat dla wczasowiczów przyciąga w ciągu roku mnóstwo turystów z całej Polski.

Nic w tym dziwnego, że schronisko zjednuje sobie wędrowców. Widok ze szczytu góry potrafi skraść serce niejednemu górskiemu łazikowi.

Panorama Beskidu Śląskiego

Błatnia oferuje ogólną panoramę Beskidu Śląskiego, obejmującą wszystkie najciekawsze szczyty okolicy. Zobaczymy z niej m.in. wzniesienia Klimczoka (1117 m n.p.m), masyw Skrzycznego (1257 m n.p.m.), wał Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Wielką Czantorię (995 m n.p.m.), Łysą Górę (1323 m n.p.m.), a nawet pasmo Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Warto więc wybrać się w pieszą podróż na Błatnię, by skraść zdjęcie tego malowniczego górskiego krajobrazu.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.