Bania na cieszyńskim ratuszu

Bania na cieszyńskim Ratuszu, czyli niezwykła kapsuła czasu

Bania na cieszyńskim ratuszu

Data Wydarzenia: 29 lipca, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

Na szczyt cieszyńskiego Ratusza wkrótce powróci iglica, a wraz z nią tzw. bania, czyli ozdobna kula będąca jedyną w swoim rodzaju kapsułą czasu – zgodnie z tradycją umieszcza się w niej ważne przedmioty dotyczące lokalnej społeczności i historii miejscowości, które otwiera się jedynie przy okazji remontu wieży ratuszowej. Władze Cieszyna szukają pomysłów na to, co umieścić w nowej bani.

Tradycja montowania bani na cieszyńskim Ratuszu sięga 1650 roku, skąd pochodzą pierwsze wzmianki o iglicy na jego wieży. To niepowtarzalna pamiątka historyczna i jedyna taka szansa, by podziwiać relikty z przeszłości umieszczone tam przez poprzednie pokolenia. Ostatni raz bania zdejmowana była podczas remontu w 1984 roku. Wówczas wyciągnięto z niej m.in. ówczesne monety, plany miasta i kopie dokumentów miejskich. Jeszcze wcześniej bania z 1845 roku zawierała litografie z dawnymi strojami mieszczańskimi czy rycinę przedstawiającą widok na miasto.

Teraz bania, czyli swoista kapsuła czasu, ma zostać zamontowana na cieszyńskim Ratuszu do końca października tego roku razem z nową iglicą. Władze Cieszyna czekają na propozycje, co tym razem schować w jej środku – wbrew pozorom w kuli o średnicy 65 cm może zmieścić się wiele pamiątek historycznych dla przyszłych pokoleń.

fot. Muzeum Śląska CieszyńskiegoCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.