Bielsko-Biała: Bajkowa podróż do czasów dzieciństwa
Różne rzeczy łączą pokolenia. Muzyka, filmy książki… Dla starszych czytanie, oglądanie, czy słuchanie to powrót do lat młodości, dla młodszych – lekcja historii, pokazująca, jak kiedyś wyglądała rozrywka. Co bawiło rodziców, przy czym spędzali wolny czas. Wizyta w studio Filmów rysunkowych w Bielsku-Białej to rozrywka dla starszych i młodszych – rodziców i ich dzieci – idealne miejsce by, mimo wieku poczuć się jak dziecko, a przy okazji poznać historię tego ciekawego miejsca i dowiedzieć się więcej o naszych ulubionych bohaterach z czasów dzieciństwa. Bajki łączące pokolenia – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Udany Eksperyment
Historia Studia Filmów Rysunkowych zaczyna się 1 września 1947 roku w Katowicach. Wtedy, przy redakcji Trybuny Robotniczej za sprawą m. in. braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego (będącego ‘ojcem’ dwóch urwisów – Bolka i Lolka powstało Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Rok później przeniesiono wytwórnię do Wisły. W tym samym roku powstała pierwsza animacja “Czy to był sen?”. W ciągu kolejnych dwóch lat powstają kolejne cztery filmy, a SFR przenosi swoją siedzibę do Bielska-Białej. Początkowo filmy w SFR realizowano metodą animacji poklatkowej, czyli łączenie następujących po sobie zdjęć w jeden ciąg tak, aby tworzyły ruchomy obraz. Wraz z rozwojem technologii Studio odeszło od tego typu działań na rzecz animacji komputerowej.

Największe Gwiazdy
Większość z nas nie wyobraża sobie dzieciństwa bez przygód Bolka i Lolka. Zaśmiewaliśmy się do łez widząc, jak chłopcy płatają sobie nawzajem dowcipy, wymyślają rozwiązania, które pomagają ułatwić życie codzienne, oraz eksplorowaliśmy razem z nimi Dziki Zachód podczas ich ostatniej w życiu (przynajmniej tej zekranizowanej:) przygody. Chłopcy nie tylko zwiedzali świat na ekranie telewizora, – animacja została przetłumaczona także na język angielski, i bawiła m.in. irańskie dzieci.
Merdający ogonem piesek z łatką na mordce, czyli Reksio, był tak odważny i pomysłowy, że zasłużył sobie nawet na pomnik. Warząca ponad 100 kilogramów, wykonana z brązu figura, znajduje się nigdzie indziej, jak w Bielsku-Białej (na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego). Piesek nie tylko bawił, ale także uczył, za sprawą całej serii przygód “Reksio i Ptaki”.
Dreszczyku emocji dostarczały nam przygody don Pedro, czyli Szpiega z Kariny Deszczowców, bohatera Przedziwnych Przygód Baltazara Gąbki – niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto chociaż raz oglądając, nie zakrzyknął “Mamma Mia!” (niczym Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka).
Jak to jest zrobione?
Studio Filmów Rysunkowych to nie tylko produkcja filmów animowanych ale także swego rodzaju muzeum, które przybliża odwiedzającym historię polskiej animacji.
“Wizyta u nas to powrót do dziecięcego, bajkowego świata, do miejsca, w którym powstawały najpopularniejsze polskie filmy animowane. Dzięki pobytowi w Studio zarówno dzieci, jak i dorośli poznają kolejne etapy tworzenia filmu animowanego. Tutaj można zobaczyć na własne oczy, jak twórcy krok po kroku zmieniają scenariusz w gotowy film.”
Andrzej Orzechowski, Prezes Zarządu Studia Filmów Rysunkowych
Jeżeli zastanawialiście się jak powstają Wasze ulubione bajki – Studio umożliwi Wam poznanie techniki animacji od podszewki. Dwugodzinna podróż w świat bajek pozwoli Wam odkryć tajemnice związane z produkcją filmów animowanych. Podczas wizyty w w głównym gmachu obejrzycie dekoracje i rekwizyty, które przyczyniły się do powstania animacji oraz przybijecie piątkę (a najmłodsi przytulą się) do dużych postaci Bolka i Lolka. W studiu może poznać kolejne etapy powstawania filmu animowanego.
Zwiedzając SFR, dowiecie się:
- jak przebiega długotrwały i skomplikowany proces produkcji animowanej
- o udźwiękowieniu i efektach dźwiękowych produkowanych bajek
- w jaki sposób narysowane na papierze postacie ozywają na ekranach telewizorów,
- jak przebiegała ewolucja animacji, od tej poklatkowej do nowoczesnej-komputerowej
- kim byli pomysłodawcy zarówno postaci jak i ich poszczególnych przygód
- oraz skąd czerpali pomysły i inspiracje do nowych odcinków
Na zakończenie zwiedzania czeka Was półgodzinny seans jednej z bielskich produkcji podczas którego, pracownicy studia wykonują na żywo efekty dźwiękowe.
Nie tylko bajki
Tak jak w przeciągu ponad siedmiu dekad ewoluowała technika, dzięki której powstają produkcje w studiu, tak rozwija się sama instytucja. Dzięki nowoczesnej technologii (we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych) prawie 1/3 zasobów została zremasterowana i zdigitalizowana, dając dobrze nam znanym i lubianym bohaterom, takim jakBolek i Lolek, Reksio, czy Baltazar Gąbka nową, lepszą jakość.
SFR dołączyło także do rządowego projektu #zostańwdomu, zwalczającego przestrzeniami się wirusa SARS-CoV-2.
W ramach projektu Studio oferuje szereg aktywności, takich jak:
- Bajkowe Przeboje (filmy animowane udostępnione na platformie Youtube),
- Warsztaty Animacji Online (odkrywanie sekretów produkcji animowanych),
- Wirtualny spacer (Prezentacja panoramiczna miasta Bielska Białej – zwiedzanie miasta z poziomu monitora),
- Rysuj z nami – (lekcje rysunku z animatorami SFR),
- Edukacja on-line (scenariusz zajęć zintegrowanych zgodny z nową „Podstawą programową edukacji
wczesnoszkolnej inspirowany filmem “Gwiazda Kopernika” oraz projekt “Filmoteka Szkolna”).
Wszystkie powyższe aktywności są dostępne pod adresem http://www.sfr.com.pl/.
To jednak nie wszystko. SFR w sierpniu przyszłego roku planuje otworzyć Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Centrum rozrywkowo-edukacyjne będzie nie tylko przybliżało odwiedzającym historię polskich filmów animowanych, ale także – dzięki zastosowaniom nowoczesnych multimedialnych technologii – będzie świetną zabawą dla dzieci, a ich rodzicom pozwoli na chwilę przenieść się do czasów młodości. Centrum będące jedynym takim miejscem w Polsce (a także w Europie Środkowo-Wschodniej), będzie miało budowę modułową, co oznacza, że po zakończeniu obecnego etapu prac i rozpoczęciu działalności, SFR będzie miało otwartą drogę do ciągłego rozwoju i unowocześniania projektu.
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – informacje:
Lokalizacja:
ul. Cieszyńska 24
43-300 Bielsko-Biała
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek; 8:00 – 16:00
fot. Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała
Zobacz Także
GOPR Beskidy
W Beskidach panują bardzo trudne warunki atmosferyczne! Po dwóch nocnych interwencjach służby GOPR apelują o rozwagę.
Grupa GOPR Beskidy opublikowała podsumowanie wszystkich akcji i wypraw ratunkowych przeprowadzonych w roku 2022.
Przygotowania do sezonu zimowego, transport medyków, awaria kolejki, wyprawy ratunkowe – ratownicy GOPR mają pełne ręce roboty!
Oddział GOPR Beskidy podjął wyprawę ratunkową w rejonie Babiej Góry – w poszukiwaniach pomagały także inne służby.
Beskidzka Grupa GOPR rozpoczyna rekrutację! Spróbuj swoich sił, zdaj egzamin i zostań górskim ratownikiem!
Zima w Beskidach sprzyja wypadkom – służby GOPR interweniowały 7 razy w ciągu dwóch dni. Niestety, jednej osoby nie udało się uratować.
Na Sygnale
W Beskidach panują bardzo trudne warunki atmosferyczne! Po dwóch nocnych interwencjach służby GOPR apelują o rozwagę.
Grupa GOPR Beskidy opublikowała podsumowanie wszystkich akcji i wypraw ratunkowych przeprowadzonych w roku 2022.
Przygotowania do sezonu zimowego, transport medyków, awaria kolejki, wyprawy ratunkowe – ratownicy GOPR mają pełne ręce roboty!
Oddział GOPR Beskidy podjął wyprawę ratunkową w rejonie Babiej Góry – w poszukiwaniach pomagały także inne służby.
Beskidzka Grupa GOPR rozpoczyna rekrutację! Spróbuj swoich sił, zdaj egzamin i zostań górskim ratownikiem!
Zima w Beskidach sprzyja wypadkom – służby GOPR interweniowały 7 razy w ciągu dwóch dni. Niestety, jednej osoby nie udało się uratować.
oh kiedys to byly bajki 🙂 az lezka sie w oku kreci 🙂