Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie

Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie

Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie

Data Wydarzenia: 14 lipca, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

W dniu 14 lipca minęły dokładnie trzy tygodnie od rozpoczęcia badań archeologicznych na Rynku w Cieszynie, które poprzedzają etap przebudowy tego placu. Z tego powodu przedstawiciele cieszyńskiego Urzędu Miejskiego dokonali sprawozdania z dotychczas udokumentowanych odkryć i odnalezionych reliktów, wśród których znajdują się eksponaty o sporej wartości historycznej.

Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie

Wszystkie odkopane relikty pochodzą z czasów późnego średniowiecza. Jak się okazało, pod brukiem Rynku w Cieszynie archeolodzy odkryli pozostałości drewnianych desek, prawdopodobnie ślady pomostów lub podłóg kramów kupieckich, a także sieć drewnianych wodociągów z około 1575 roku, które biegną w kierunku fontanny w centrum placu. Pośród tej średniowiecznej warstwy gruntu odnajdywany jest obecnie cały szereg drobnych obiektów ceramicznych i do użytku codziennego, m.in. święte figurki, fragmenty skór z ubrań, kości zwierzęce, a nawet stalowe gwoździe, podkowy czy żelazne nożyczki.

Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie

To jeszcze nie koniec badań archeologicznych na Rynku w Cieszynie. Ekipa archeologów wciąż przeszukuje cały teren w poszukiwaniu reliktów przeszłości – każdy dzień przynosi nowe odkrycia, które są szczegółowo dokumentowane.

fot. Miasto Cieszyn – FB / PPS Invictus, Z. Jagosz-ZarzyckaCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.