To już trzeci dodruk niesamowitego dzieła złożonego z 266 niezwykłych zdjęć i widokówek z okresu okupacji hitlerowskiej.

Album historyczny o Bielsko-Białej znów w sprzedaży!

——

Data Wydarzenia: 24 listopada. 2021;
Miejsce: Bielsko-Biała.

——

W księgarniach ponownie pojawił się album historyczny pt.: “Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka. Książka ze zdjęciami cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Bielszczan, ponieważ dwa poprzednie wydania zniknęły z półek w zastraszającym tempie.

Dlaczego album jest tak wyjątkowy? To jedna z pierwszych prób zaprezentowania okresu okupacji hitlerowskiej na tak szeroką skalę. Fotografie pochodzą z bielskich archiwum, do których nie zaglądano od 1945 roku. Wszystkie zdjęcia pokolorowano za pomocą techniki cyfrowej i zaopatrzono w opisy przybliżające sylwetki przedstawionych osobistości, sławnych budowli czy ważnych dla regionu wydarzeń. Całość sprawia, że oglądanie kolejnych stron chwyta za serce zwłaszcza mieszkańców Bielska, którzy mogą zobaczyć rodzinne miasto wraz z jego okolicami z zupełnie nowej perspektywy i np. porównać dawne nazwy ulic z ich obecnymi odpowiednikami.

Album pomógł ujawnić nieznane dotąd fakty na temat historii Bielska-Białej, m.in. nazwiska burmistrzów miasta z czasów wojennych. Z tego powodu autorzy książki otrzymali specjalną Nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

fot. Album

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.