5 Rzeczy, których nie powinieneś robić w górach zimową porą

5 Rzeczy, których nie powinieneś robić zimą w górach

Spożywanie alkoholu

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że spożywanie alkoholu w górach (w Beskidach również) nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie w sezonie zimowym, kiedy jest łatwiej o wypadek lub kontuzję na szlaku.

Po spożyciu alkoholu nasze naczynia krwionośne się rozszerzają i tracą ciepło. W skrajnych warunkach może to doprowadzić do hipotermii.

Dodatkowo alkohol zakłóca naszą percepcję, zdolność do koncentracji i poprawnej oceny sytuacji. Po alkoholu łatwiej jest zabłądzić, stracić równowagę na kamienistym szlaku i ulec kontuzji.

Dlatego nie spożywamy alkoholu na szlaku!

Szczególnie zimą, kiedy powszechną opinią wśród niedoświadczonych turystów jest, że alkohol pomaga się rozgrzać. Niestety jest to nieprawda.

Samotne wędrówki

Samotne wędrówki zimową porą to czas, w którym możemy znaleść dużo spokoju i poczuć bliskość z przyrodą. Widoki są piękne, a w około magiczna, głucha cisza; której nie da się zaznać poza sezonem zimowym. Śnieg leżący na drzewach i trawach wyłapuje wszelkie hałasy dochodzące z pobliskich miejscowości.

Niestety samotna wędrówka w tym okresie niesie ze sobą ryzyko zabłądzenia, a w sytuacji kryzysowej sprzyja poczuciu zwiększonej paniki i strachu.

Jeżeli nie masz doświadczenia w zimowych wędrówkach zimą to nie powinieneś ich zaczynać w pojedynkę. Najlepiej znaleść sobie kompana do zimowych wędrówek, a kiedy już nabierzemy doświadczenia to można spróbować zrobić to samemu.

Śmiecić na szlaku

Śmieci na beskidzkich szlakach to prawdziwa zmora. W okresie restrykcji pandemicznych imprezy z miast przeniosły się na beskidzkie wzgórza. Niestety śmieci po takich spotkaniach pozostały w Beskidach.

W schroniskach sytuacja nie wygląda lepiej. Turyści traktują schroniska jak miejsce do wyrzucenie śmieci z plecaka. Takich sytuacji również powinniśmy unikać.

Nikt w góry nie podjedzie śmieciarką, do której będzie można załadować tony odpadów pozostawionych po turystach. Wszystko trzeba znieść w plecaku lub zwieść samochodem terenowym. 

Kieruj się zasadą, że wszystko co zabierasz w góry wraca razem z tobą. Przygotuj sobie osobne miejsce w plecaku na pustą butelkę czy papierek. Tak powinien robić każdy kto wyrusza w góry.

Zjeżdżanie po szlaku na jabłuszku lub sankach

Prawdziwą zmorą są turyści z jabłuszkami i sankami na beskidzkich szlakach.

Na sankach i jabłuszkach można pozjeżdżać na osiedlowej łączce. Robiąc to na szlaku stwarzasz niebezpieczeństwo dla siebie i innych.

Po zjeździe na jabłuszku śnieg na szlaku zamienia się w lód, po którym nie da się wędrować.

Natomiast turyści zjeżdżający na sankach nabierają prędkości i nie potrafią nad tym zapanować. Często dochodzi do złamań podudzia, zerwania wiązadeł i połamania piszczeli. Dodatkowo można kogoś potrącić.

Zamiast sanek i jabłuszek warto zabrać ze sobą skitury, które powstały z myślą o przemieszczaniu się na zimowych szlakach.

Brak odpowiedniego ekwipunku i wyposażenia

Nigdy nie wybieraj się w zimową wędrówkę bez odpowiedniego ekwipunku i wyposażenia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszych pozostałych artykułach: Jak przygotować się do zimy w Beskidach.

Komentarze (4)

Nie wyobrażam sobie, żeby wyjść na szlak pod wpływem alkoholu albo pić podczas spaceru w górach. Dla mnie to nie do pomyślenia!

Nigdy nie zapomne pana po 40tce. z wasami i piwem w reku.

Na szlaku od krowiarek na Babia Gore. Godzina 13sta z groszem, zimowa pora, a on dzielnie ze swoja zona wedruje w gore szlaku w miejskich ubraniach 🙂

i pyta sie “czy tam wieje” :)))

kto byl na Babiej Gorze zima to wie jak tam wyglada 🙂

Wogóle nie wolno być zimą w górach. One są tylko dla profesjonalistów.

Dodałabym „nie słuchaj na głos muzyki na szlaku”.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.