300-letni dąb uratowany przed wycinką

300-letni dąb uratowany przed wycinką

300-letni dąb uratowany przed wycinką

Data Wydarzenia: 12 maja, 2022; 
Miejsce: Pogwizdów, powiat cieszyński;

——

Oto historia stanowiąca dowód na to, że wspólne działanie w słusznym celu jak najbardziej popłaca. Mieszkańcy miejscowości Pogwizdów w powiecie cieszyńskim uratowali przed wycinką 300-letni dąb szypułkowy, czyli miejscowy pomnik przyrody i wizytówkę wsi. Drzewo miało zostać wycięte w związku z planowaną budową nowej drogi.

Sprawa zaczęła się w marcu, kiedy Powiatowy Zarząd Dróg w Cieszynie ujawnił projekt przebudowy ulicy Cieszyńskiej w miejscowości Pogwizdów. Okazało się, że 300-letni dąb szypułkowy znajdował się zbyt blisko remontowanej jezdni, przez co rozpoczęto działania przygotowujące do jego wycinki – w tym celu drzewu odebrano nawet status pomnika przyrody, który nadano mu w 2005 roku. Mieszkańcom i okolicznym organizacjom ekologicznym nie spodobały się plany wycinki dębu. Aby wyrazić sprzeciw, Fundacja EkoRozwój wysłała oficjalne pismo do PZD w Cieszynie, zorganizowano także petycję internetową, którą podpisało 216 osób.

Działania mieszkańców i fundacji uratowały 300-letni dąb. PZD w Cieszynie zleciło przeprojektowanie drogi tak, by nie kolidowało z drzewem. Dokładne szczegóły zostaną omówione wkrótce, lecz niezależnie od wyniku rozmów wiekowy dąb nie zostanie naruszony.

fot. Przyjaciele Drzew – FB
Cieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Komentarze (2)

co się dzieje z tymi ludzmi.. wszystko niszczyc i wycinac.

urzędnicy biorą w łape i wydają takie decyzje

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.