3 Wskazówki jak się nie zgubić w Beskidach zimą

3 Wskazówki jak się nie zgubić w Beskidach zimą

Zima w Beskidach to świetny czas na piesze wędrówki po szlakach zasypanych śniegiem. Niestety takie wędrówki są obarczone większym ryzykiem urazów oraz zgubieniem kierunku marszu.

Już wielokrotnie o tym pisaliśmy jak łatwo jest zgubić szlak w zimowych warunkach, kiedy drzewa są pokryte zamarzniętym śniegiem, a oznaczenia szlaków są słabo widoczne lub w ogóle nie widoczne.

Dlatego dzisiaj udzielimy wam 3. krótkich porad jak bezpiecznie wędrować po beskidzkich szlakach zimą.

Wybieraj szlaki, które znasz

Jeżeli nie masz doświadczenia w zimowych wędrówkach, a znasz dobrze jakiś szlak z letnich wędrówek – to powinieneś wybrać właśnie ten szlak.

Szlak zasypany śniegiem będzie wyglądał zupełnie inaczej, ale jeżeli znasz go bardzo dobrze z letnich wędrówek to łatwiej będzie Ci się na nim odnaleźć.

Na każdym szlaku znajdują się charakterystyczne punkty nawigacyjne: złamane drzewo, strome podejście, charakterystyczna skała, polana, chata pasterska, itp.

Zimową porą odnajdziesz te punkty, a gdy już to zrobisz to będziesz dokładnie wiedział, w którym miejscu się znajdujesz i jak dalej kontynuować kierunek marszu.

Wybieraj szlaki uczęszczane przez turystów

Jeżeli nie znasz dobrze szlaku to wybierz taki, na którym są turyści. 

Najwięcej turystów jest w Beskidzie Śląskim. Szlaki są tutaj są stosunkowo łatwe i na większości z nich znajdują się schroniska PTTK, gdzie możesz się ogrzać i nabrać sił na dalszą wędrówkę.

Na szlaku zawsze możesz się kogoś zapytać o kierunek wędrówki, a nawet poprosić o przyłączenie się do marszu. 

Najlepiej wybierać kilkuosobowe grupy turystów, które są zawsze otwarte na nowe znajomości i chętnie dzielą się swoim górskim doświadczeniem z innymi. Polecamy taki rodzaj turystyki górskiej!

Używaj turystycznej nawigacji GPS

Naszym zdaniem nie warto liczyć na nawigację w smartfonie. Taka nawigacja nigdy nie powinna być naszym jedynym sposobem do odnajdywania pozycji w terenie.

Nawigacja w smartfonach podczas złych warunków atmosferycznych, a nawet w terenie między górami porostu gubi sygnał i zakłamuje prawidłowy kierunek marszu.

Jeżeli jesteś Beskidomaniakiem to powinieneś mieć zawsze przy sobie nawigację turystyczną. 

Większość takich urządzeń jest wodoodporna i wstrząsoodporna. Nawet jeżeli nawigacja spadnie na oblodzony szlak to nic się z nie stanie.

Dodatkowo posiada wymienne baterie oraz współpracuje ze wszystkimi systemami nawigacji: GPS, GLONASS, GALILEO.

Praktycznie nie ma warunków, w których nawigacja turystyczna zgubi poprawną pozycję. 

Nawigację możesz zastąpić mapą i kompasem, ale nawigowanie przy pomocy tych urządzeń wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Nie polecamy się tego uczyć w zimowych warunkach. Takie umiejętności powinieneś szkolić latem przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Podsumowanie

Naszym zdaniem Beskidy zimą są dla każdego. Nie trzeba posiadać tajemnej wiedzy oraz doświadczenia w takich warunkach. 

Należy jednak liczyć swoje siły na zamiary i zawsze wybierać takie szlaki, które będą dla nas bezpieczne.

W zimowych warunkach nawet najłatwiejszy szlak może okazać się zbyt trudny do kontynuowania wędrówki. Należy wtedy zawrócić do miejsca rozpoczęcia marszu.

Zimą w Beskidach należy dobrze planować i przewidywać skutki swoich decyzji. Nie jest trudno o kontuzję na szlaku, nie jest trudno o zgubienie kierunku wędrówki. 

Zawsze o tym pamiętaj i podchodź do Beskidów z pokorą i rozsądkiem.

Zawsze powinieneś mieć przy sobie numer GOPR: 985 lub 601 100 300, lub aplikację “RATUNEK“. 

Wezwanie ratowników nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych.

Ratownicy to profesjonaliści, którzy nie oceniają Twoich poczynań tylko idą Ci z pomocą.

Komentarze (1)

Bardzo dobrze napisany artykuł. W sumie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania, szukając numeru telefonu do GOPR’u. Pozdr.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.