Beskidy: 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Beskid Śląski

Szczyrk: Rajd Górala

——

Data Wydarzenia: 3 Lipca godzina 10:00.
Miejsce: Szczyrk, Amfiteatr Skalite

——

W ramach trwającego Roku Górali w Województwie Śląskim już w najbliższą sobotę 3 lipca rusza rodzinny „Rajd Górali”.

Uczestnicy (zarówno indywidualnie jak i całymi rodzinami) będą mieli do wyboru jedną z dwóch tras:

  • Trasa nr 1 (łatwa, rekomendowana dla dzieci):Start: Amfiteatr Skalite – Jaworzyna – Czyrna – Trasy Biegowe – Amfiteatr Skalite.Start w godzinach: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00.W każdej godzinie startuje grupa po 20 osób. Czas przejścia trasy 3 h Zbiórka w Szczyrku w Amfiteatrze Skalite o wyznaczonej godzinie.Na początku wyruszamy z przewodnikiem w kierunku stacji kolei na Jaworzynę.Po drodze odwiedzamy Plac Świętego Jakuba – tu odbędzie się przeprawa mostem linowym oraz spotkanie z twórcą piszczałek pasterskich. Z placu Jakuba wyruszamy do Punktu Informacji Turystycznej, gdzie podziwiać będziemy pracę rzeźbiarzy ludowych. Następnie udajemy się do Galerii Beskid Arts, gdzie przyjrzymy się warsztatowi pracy ceramiki ludowej inspirowanej ornamentyką karpacką.Udajemy się następnie na stację dolną kolejki COS i wyjeżdżamy na Jaworzynę gdzie odbędzie się pokaz ratownictwa górskiego oraz spotkamy górala multiinstrumentalistę prezentującego muzykę Beskidu. Z Jaworzyny schodzimy do Czyrnej i  stamtąd w rejon tras biegowych na ognisko z kiełbaskami.Po posiłku, z tras biegowych udajemy się zaprzęgami konnymi na punkt zlotowy do Amfiteatru Skalite. Dla zapisanych uczestników rajdu wszystkie atrakcje na trasie są darmowe.
  • Trasa nr 2 (średnia):Start:Amfiteatr Skalite – Czyrna – Jaworzyna – Dunacie – Amfiteatr Skalite.Start w godzinach: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00.W każdej godzinie startuje grupa po 20 osób. Czas przejścia trasy 3 h.Zbiórka w Szczyrku w Amfiteatrze Skalite o wyznaczonej godzinie. Na początku wyruszamy z przewodnikiem zaprzęgiem konnym w kierunku Czyrnej.Stamtąd pieszo udajemy się na Jaworzynę. Tu odbędzie się pokaz ratownictwa górskiego oraz spotkamy górala multiinstrumentalistę prezentującego muzykę Beskidu. Z Jaworzyny schodzimy trasa narciarska na Doliny.Tu odbędzie się na pieczenie kiełbasek. Następnie schodzimy do Dunaciego i udajemy się w stronę Amfiteatru Skalite. Po drodze odwiedzamy Galerię Beskid Arts, gdzie przyjrzymy się warsztatowi pracy ceramiki ludowej inspirowanej ornamentyką karpacką następnie przechodzimy do punktu Informacji Turystycznej, gdzie podziwiać będziemy pracę rzeźbiarzy ludowych.Stamtąd idziemy na Plac Świętego Jakuba – tu odbędzie się przeprawa mostem linowym oraz spotkanie z twórcą piszczałek pasterskich. Na koniec docieramy w punkt zlotowy czyli Plac Świętego Jakuba. Dla zapisanych uczestników rajdu wszystkie atrakcje na trasie są darmowe.Start i Meta Rajdu to Amfiteatr „Skalite” w Szczyrku.

Na chętnych czeka wiele atrakcji, w szczególności: pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, przejazd zaprzęgiem konnym, możliwość posłuchania góralskiej muzyki oraz obejrzenia ceramiki ludowej, rzeźby karpackiej, wyrobu instrumentów pasterskich.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej miasta Szczyrk.

Ciekawostki:

Miasto Szczyrk to najbardziej rozwinięte miasto turystyczne Beskidu Śląskiego.

Szczyrk ma największą ilość wyciągów w Polsce, a trasy zjazdowe przekraczają 60 km.

Komentarze (2)

Rajd Górala chyba pogoda nie dopisze, a szkoda.

skalite organizuje duzo fajnych imprez

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.