12 - 15 Sierpnia: Dni Koronki Koniakowskiej

Dni Koronki Koniakowskiej w Gminie Istebna

——

Data Wydarzenia: 12 – 15 sierpnia.
Miejsce: Koniaków.
www.beskidodreki.pl

——
O koronkach koniakowskich słyszał już zapewne każdy. Ta ponadstuletnia tradycja „heklowania” na szydełku misternych dzieł sztuki jest wciąż żywa i kultywowana przez wiele mieszkanek Koniakowa. Jednak, aby zrozumieć w pełni wartość koronki koniakowskiej, jej unikatowość i to, co wyróżnia ją z grona innych rękodzieł, trzeba dotrzeć do źródła. Na własne oczy zobaczyć dziergające z niesamowitą prędkością ręce góralek, ocenić grubość nici, z której powstają koronki, posłuchać o tym, skąd czerpią inspiracje i jak to się wszystko zaczęło.

Dni Koronki Koniakowskiej

Najlepsza ku temu okazja będzie już 12-15 sierpnia, kiedy po raz kolejny w Koniakowie odbędą się Dni Koronki Koniakowskiej.

W tym czasie Koniaków zamienia się na chwilę w żywe muzeum, w którym cała wieś to jedna wielka, interaktywna ekspozycja dotycząca koronki koniakowskiej. Pracujące koronczarki wychodzą ze swoim rękodziełem w plener, dzięki czemu możemy dosłownie „z ulicy” obserwować proces powstawania koronek. W różnych miejscach porozsiewanych po tej małej miejscowości odkryjemy jakiś fragment tej tradycji. Obejrzymy wystawę najpiękniejszych koronek wykonanych na przestrzeni lat, zobaczymy Największą Koronkę Koniakowską Świata wpisaną do księgi rekordów Guinnessa, w Centrum Koronki Koniakowskiej posłuchamy historii o tym, jak tutejsza koronka podbijała serca i salony największych w świecie i za granicą. Wystawom towarzyszą też występy zespołów regionalnych, koncerty i konkursy.

Historia Koronki Koniakowskiej

Pewne jest, że po takiej wizycie w Koniakowie, koronka nie będzie już tylko folkową ozdobą czy regionalnym reliktem przeszłości. Spotkanie z twórczością koronczarek otwiera oczy na kunszt i artyzm ich pracy. Sama koronka koniakowska oraz technika jej tworzenia nie zmieniły się wiele na przestrzeni lat. Jednak do dziś na próżno szukać gotowych szablonów czy schematów, które pozwoliłyby ją odtwarzać. Na tym polega jej fenomen.

Z czasem, obok ozdobnej funkcji koronki (obrusy, serwety, ozdoby świąteczne), rozwinęła się też forma użytkowa. Dziś w tej technice powstają bluzki, suknie, czapki, bielizna, biżuteria i inne akcesoria. Koronka pojawia się coraz częściej na światowych wybiegach, interesują się nią projektanci z całego świata, a jednocześnie pozostaje dostępna w swoim najlepszym wydaniu dla każdego z nas.

Sklep z Koronkom Koniakowską

Wyroby z koronki koniakowskiej do niedawna można było kupić tylko bezpośrednio od twórczyń, osobiście w Koniakowie. Na szczęście dzięki działaniom Fundacji Koronki Koniakowskie oraz sklepu online Beskid od ręki – możliwe jest zamówienie lub kupno gotowych wyrobów rękodzielniczych z każdego miejsca w Polsce.

Wszystkie produkty wykonane przez twórców z Beskidów – dostępne w sklepie online @beskidodreki: biżuteria koronkowa, wyroby z drewna, ozdoby, obrazy z drewna, czapki dziergane z wełny, koszulki z motywami regionalnymi, meble, świece z wosku pszczelego z górskich pasiek – to wyroby, które do tej pory spotykano tylko na lokalnych jarmarkach, a od teraz są dostępne także w sprzedaży internetowej.
A jeśli chcecie poznać twórców osobiście i poczuć klimat miejsca, w którym te dzieła powstają – koniecznie wpadnijcie do Koniakowa na Dni Koronki Koniakowskiej. Zapraszamy!

Dodatkowe Informacje:

Więcej informacji na temat koniakowskich koronek znajdziecie na stronie internetowej: www.beskidodreki.pl.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.